Gdańskie cmentarze
Jesteś w:  Gdańskie cmentarze » Wojenne » Wojskowy Cmentarz Francuski
Wojskowy Cmentarz Francuski
Tytuł:Wojskowy Cmentarz Francuski

Wojskowy Cmentarz Francuski znajduje się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku. Zajmuje powierzchnię około 2 ha. Założony został w 1967 roku przed przybyciem do Polski gen. Charlesa De Gaulle’a, w miejscu istniejącego dawniej, powstałego po 1813 roku cmentarza francuskiego z okresu Wojen Napoleońskich. W 2002 roku została zakończona gruntowna renowacja tej największej poza granicami Francji nekropolii żołnierzy francuskich.

Na cmentarzu, na 8 regularnych kwaterach znajduje się około 1500 grobów żołnierskich, z których 30 procent posiada dane osobowe zmarłych. Pozostałe groby są bezimienne. Głównie są to groby ekshumowanych z różnych rejonów Polski, zmarłych w obozach jenieckich, żołnierzy francuskich z okresu II Wojny Światowej.

Spoczywają tu również przeniesione z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku szczątki żołnierzy francuskich z okresu I Wojny Światowej i szczątki jeńców francuskich wziętych do niewoli po bitwie pod Sedanem w czasie Wojny Prusko-Francuskiej z 1870 roku.

Dziwnym zrządzeniem losu jest również przypadek odnalezienia w miejscu założenia cmentarza szczątków żołnierzy francuskich z okresu Wojen Napoleońskich. Wzdłuż głównej osi cmentarza poprowadzona jest główna aleja, u której zakończenia, znajdują się na wzniesieniu trzy krzyże i tablica pamiątkowa Cmentarz pozostaje pod opieką Ambasady Republiki Francuskiej. Informacje dotyczące cmentarza można uzyskać poprzez kontakt z Panią Marią Kowalewską tel. 58 30-20-845.
Administracja cmentarza: 80-152 Gdańsk ul. Powstańców Warszawskich 35.


 
Na skróty
cmentarze komunalne
©2009-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni